• Wspólnoty Mieszkaniowe
  • Program
  • Program
  • Wspólnota Mieszkaniowa Kartuska 11A
A A A

 

Segregacja tekstyliów 2025: gdzie wyrzucać ubrania?

Nowe zasady segregacji śmieci.

Od 1 stycznia 2025 roku zaczęły obowiązywać nowe zasady, dotyczące segregacji odpadów. Oznacza to, ze starych ubrań i butów oraz innych wyrobów z tkanin nie wyrzucisz już do pojemnika z odpadami zmieszanymi. Zmiana w segregacji odpadów tekstylnych wynika z dyrektywy Unijnej 2018/851 z 30 maja 2018r. Zmiana ma na celu ograniczenie ilości odpadów tekstylnych , ale także wzbudzenie w społeczeństwach Unii Europejskiej większej świadomości i odpowiedniego podejścia do tematu konsumpcji.

 

Jak segregować tekstylia i gdzie teraz powinny trafiać zużyte ubrania, wyroby włókiennicze oraz obuwie?

 

Nowe zasady określają, że do pojemnika na odpady zmieszane nie można wyrzucać konkretnych tekstyliów. Do odpadów tekstylnych zaliczane są:

  • odzież (także robocza) np. kurtki, bluzy, bielizna, spodnie , dresy
  • tkaniny domowe: pościel, prześcieradła, koce, poszewki, bieżniki, obrusy, firany, zasłony, narzuty
  • akcesoria tekstylne: szaliki, czapki, rękawiczki, torby, paski, portfele, plecaki, pluszaki a także inne wyroby tekstylne : osłony na meble, osłony na ubrania i materace, fartuchy kuchenne, poduszki i kołdry, obuwie, wykładziny i dywany i wiele innych

 

Gospodarka tekstyliami wpływa na 10% światowej emisji gazów cieplarnianych. Według szacunków , produkcja tekstyliów odpowiada za około 20% globalnego zanieczyszczenia czystej wody, z powodu farbowania i wykańczania produktów.

Każdy Europejczyk kupuje rocznie 26kg, a wyrzuca 11kg wyrobów tekstylnych. Ponadto od 22 do 43% produktów zwracanych z zakupów online jest niszczone.

 

Po porządkach w szafach zużyte tekstylia należy spakować w worki i dostarczyć bezpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Kościerzynie przy Przemysłowej 9A.

Godziny otwarcia PSZOK:

wtorki, środy i czwartki w godzinach 13.00-17.00

piątki i soboty w godzinach 8.00-12.00

   (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy)

 

Przed skorzystaniem z PSZOK warto skorzystać z innych inicjatyw, umożliwiających pozbycie się tekstyliów, którym można jeszcze podarować drugie życie.

Przedłużenie cyklu życia produktów przyczynia się do zmniejszenia zużycia surowców oraz redukcji odpadów.

Na przykład wyprodukowanie jednej pary jeansów wymaga aż 10 tys. litrów wody.

  • Kontenery na tekstylia PCK – jest ich aż 28 tysięcy w całym kraju. Można wyrzucić do nich tekstylia i obuwie w dobrym stanie czyli zdatne do ponownego użycia.

Zostaną one przekazane potrzebującym. Ważne, aby buty połączyć w pary. Warto przypomnieć, że kontenery PCK nie są to kosze na odpady , bo wiele osób tak je traktuje, wrzucając różnego typu śmieci. Można też zawieźć wypraną odzież do najbliższego punktu PCK lub Caritas.

  • Zbiórki zdatnej odzieży i butów organizowane kilkukrotnie w roku przez PCK na terenie nieruchomości w Kościerzynie- odzież jest zbierana w workach przygotowanych przez mieszkańców przed ich nieruchomościami.
  • EKOzwroty w INPOST – tekstylia w dobrym stanie, które mogą jeszcze komuś się przydać, można w ramach EKOzwrotu nadać bezpłatnie w paczkomacie Inpost. Aby skorzystać z tej opcji, należy spakować tekstylia, zarejestrować przesyłkę przez aplikację mobilną lub internetową , napisać kod na paczce i następnie nadać paczkę w paczkomacie.
  • Schroniska dla zwierząt – zawsze chętnie przyjmą koce, poduszki i kołdry, szczególnie przed zimą kiedy czworonożni przyjaciele potrzebują większej ochrony przed zimnem.
  • Instytucje wspomagające potrzebujących- można zapytać o możliwość oddania odzieży w pobliskim domu samotnej matki, domu dziecka, czy noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności.

 

Wymóg bardziej ekologicznego stylu życia stał się znakiem naszych czasów. Również ubrania mogą zyskać drugie życie, co bezpośrednio przekłada się na ochronę środowiska, ale też pomoc potrzebującym. Wyroby włókiennicze, które już nie nadają się do użytku bezwzględnie należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

 

 

 

Już od 1 października 2025r. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny zgodnie z dyrektywą Unijną SUP (2019/904)

 

Systemem kaucyjnym objęte są:

  • jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3litrów
  • szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra z wyłączeniem butelek po mleku, jogurcie lub innych wyrobach mlecznych
  • metalowe puszki o objętości do 1 litra

 

Każde opakowanie objęte systemem kaucyjnym będzie posiadać specjalne oznakowanie zgodnie z wzorem nr 4 do ustawy opakowaniowej: kaucja 0,50zł , kaucja 1zł.

 

 Jakie korzyści da wprowadzenie systemu?

  • zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady opakowaniowe,
  • zwiększenie poziomu selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych,
  • zwiększenie poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych,
  • stworzenie pozytywnych nawyków dot. segregowania odpadów.