• Wspólnoty Mieszkaniowe
  • Program
  • Program
  • Wspólnota Mieszkaniowa Kartuska 11A
A A A

 

Prawidłowa segregacja szkła

Szkło jest jednym z surowców wtórnych, które w 100% może być użyte ponownie. Słoiki można używać wielokrotnie w gospodarstwie domowym, jednak gdy się wyszczerbią trzeba je wyrzucić. Podobnie z butelkami po napojach czy małych słoikach po sosach - rzadko bywają użyteczne. Trzeba je ponownie przetworzyć. Prawidłowa segregacja szkła ma duży wpływ na odnowę środowiska.

Kilka zasad sortowania szkła

Szkło nie musi być myte, usuwanie etykiet nie jest obowiązkowe - instalacje w hutach poradzą sobie z oczyszczaniem z nich szkła. Opakowania szklane powinny być całe, a nie stłuczone. Przetapianie szkła pochłania mniej energii niż jego wytopienie z surowca pierwotnego.

Pamiętajmy: do pojemników wrzucamy tylko szkło opakowaniowe! 

Czego nie można wrzucać

Do pojemnika na szkło nie wrzucamy szkła płaskiego tj. szyb okiennych oraz samochodowych, a także luster. Mają one inną temperaturę topnienia niż zwykłe szkło. Słoiki wrzucamy bez zawartości i bez nakrętek. 

Nie wrzucamy do pojemnika na szkło również: szklanek, porcelany, fajansu, misek, talerzy, żarówek, szkła żaroodpornego, okularowego. Jeśli takie przedmioty znajda się w pojemnikach na szkło zostaną potraktowane przez hutniczy system oczyszczania jak typowe zanieczyszczenie.